História -  TESLA Bratislava –

monopolný výrobca rádioprijímačov v ČSSR 1938 - 1991

 

TESLA Bratislava vznikla z odštepného závodu budapeštianskej firmy TUNSGRAM v roku 1938. Po februári 1948 bol podnik znárodnený a jeho majetok bol začlenený do národného podniku TESLA slaboprúdové a rádiotechnické závody so sídlom v Prahe.  V roku 1950 závod získal štatút podniku. Prvým riaditeľom n. p. TESLA Bratislava bol Karol Šmidke (1950 – 1952).

Názov TESLA bol pôvodne (oficiálne) inšpirovaný menom srbského elektrotechnika Nikolu Tesly (†1943). Neskôr sa názov vysvetľoval aj ako skratka slovného spojenia TEchnika SLAboprúdová. Pravdepodobne za to mohol problém s menom už nežijúceho človeka v názve firmy bez jeho súhlasu pri exporte výrobkov do západného sveta.

Nosným výrobným programom bola výroba rádioprijímačov v ročnej produkcií 50 tisíc ročne a výroba žiaroviek v ročnej produkcií 6 miliónov kusov.

      V roku 1953 sa zvyšuje produkcia na 100 tisíc rozhlasových prijímačov. Podnik si zakladá vlastné Odborné učilište (1958) na profesie mechanik - elektronik, mechanik elektronických zariadení, strojný zámočník, mechanička elektronickej výroby.

      Do roku 1960 sa rádioprijímače vyrábali  aj v TESLE Praha-Hloubětín (bývalý Philips), Přelouč (býv. Telefunken), Kolín (býv. Modrý bod). Panovala medzi nimi určitá konkurencia v rámci sortimentu i zavádzania noviniek do výroby. To všetko sa zmenilo po reorganizácii podniku v rámci ČSSR i celého bloku RVHP, kedy bolo rozdelené, čo kto bude vyrábať.

Od tejto chvíle sa jediným monopolným výrobcom rozhlasových prijímačov v rámci TESLY stala TESLA Bratislava. V roku 1968 sa vybudovala odlúčená prevádzka v Dunajskej Strede.

Od roku 1973 vyrába podnik iba plnotranzistorové prijímače a v tom istom roku zahájil aj výrobu prijímačov triedy hifi a bol pridaný druhý výrobný program – výroba elektronických kalkulačiek OKU 101.

Národný podnik TESLA  Bratislava sa stal od rolu 1980 jedným zo šiestich koncernových podnikov VHJ TESLA Spotrebná elektronika, koncern Bratislava (riaditeľ Ing. Stank)

TESLA Bratislava zahajuje spoluprácu s firmou Philips a zakladajú akciovú spoločnosť AVEX, so zahraničnou účasťou, s výrobným programom výroba magnetoskopov (videomagnetofóny).

V rámci výpočtovej techniky začala výroba osobných počítačov PMD 85 a výroba alfa numerických displejov. S nástupom riaditeľa Ing. Gluta je ako hlavný výrobný program

výpočtová technika a výroba rádioprijímačov sa postupne presúva do Dunajskej Stredy.

Pripravuje sa výroba PP-06, čo je 16 bitový osobný počítač, kompatibilný s formátom IBM PC XT. Zmena nastala po roku 1989, keď v novom prostredí výrobky výpočtovej techniky neboli už konkurencieschopné. Ruší sa výroba výpočtovej techniky a pokračuje výroba

rozhlasových prijímačov. Pre obrovské investície do výpočtovej techniky sa podnik zadĺžil a v roku 1991 z rozhodnutia MH SR prešla TESLA Bratislava do likvidácie. Do funkcie riaditeľa – likvidátora bol menovaný Ing. Šmíd.

Pokusom o záchranu výroby rádioprijímačov bol vznik nového š.p. Progesson so sídlom

v Dunajskej Strede. Nádej bola vkladaná do výroby prenosného rádioprijímača Arioso 2,  ktorý bol pred rokom 1989 najpredávanejší. V silnej konkurencii sa však už tento výrobok nedokázal presadiť najmä cenou. Š.p. Progresson zanikol v roku 1996 (konkurz a následne likvidácia).

TESLA Bratislava vrátane pobočiek Dunajská Streda a Čalovo  mala okolo 3000 zamestnancov.

V súčasnosti sa aj z internetu dosť ťažko čerpajú informácie o tomto podniku a ako jediný výrobca rádioprijímačov ČSSR upadol do zabudnutia.